ورق آلومینیوم کامپوزیت

کامپوزیت‌ها یک کلاس منحصر به فرد از مواد هستند که از ترکیب دو یا چند ماده جداگانه شامل یک فاز زمینه (ماتریس) و یک تقویت‌کننده (پرکننده) تشکیل شده باشند. ماده حاصل نسبت به هر کدام از اجزاء تشکیل‌ دهنده استحکام و دوام بیشتری دارد. امروزه از کامپوزیت‌ها برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان استفاده می‌شود. ورق‌های کامپوزیت متشکل از دو لایه آلومینیوم و یک هسته از جنس پلاستیک یا یک ماده معدنی پرکننده می‌باشند که در بین این دو لایه قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های ورق آلومینیوم:

بي شك بيشترين استفاده از ورقهاي آلومينيوم كامپوزيت در صنايع ساختماني است .

ساخت اين نوع ورقها در ابتدا با هدف ايجاد مصالحي در جهت سبك سازي ساختمان و ايجاد آزادي كامل در طراحي معماري آن بوده است كه متعاقباً در صنايع ديگر نيز به كار گرفته شده .

اما برتري اين متريال در مقايسه با ساير مصالح جايگزين در صنعت ساختمان فقط در سبك سازي نيست .

اجرای نمای ساختمان
طراحی فروش واجرای حرفه ای نمای ساختمان

1. سبک سازی وزن سازه:

يكي از مهمترين معضلات صنعت ساختمان وزن زياد سازه ها است كه باعث مي شود سهم بيشتري از نيروي زمين لرزه را دريافت كنند.همچنين مصالح سنگي و آجري استفاده شده در نماي ساختمانها به دليل وزن بالا يشان بيشتر در معرض خطر جداشدن از نما و پرتاب شدن بر روي محل گذر عابران قرار دارند . وزن زياد و حجم بالاي سنگ و مصالح مشابه ، استفاده از زيرسازيهاي سنگين تري را نيز مي طلبد .

در اين راستا اخيراً در ساختمانهاي بلند تر از 4 طبقه كمتر از مصالح سنگي درشت و آجري استفاده مي كنند.بدين شكل نماي سيماني ، پلاسترهاي معدني و ورقهاي آلومينيومي بيشتر در مركز توجه قرار گرفته اند . با يك مقايسه كوچك مي توان به ارزش استفاده از اين ورقها در سبك سازي ساختمان پي برد .

همانگونه كه مشاهده مي شود وزن واحد سطح ورقهاي آلومينيوم كامپوزيت در مقابل ديگر مصالح مصرفي در نماي ساختمان بسيار پايين تر است .

جمعوزن مصالح زیرسازی kg/m2وزن kg/m2نوع مصالح به ضخامت
8520 kg/m2 زیرسازی آهنی65 kg/m2 سنگ گرانیت 2 سانتی متر
7914 kg/m2 با زیرسازی ملات65 kg/m2 سنگ گرانیت 2 سانتی متر
7878 kg/m2 سیمان سفید 4 سانتی متر
3812 kg/m2 با پروفیل آلومینیوم26 kg/m2 شیشه 6 میلیمتر
11/56 kg/m2 حدود5/5 kg/m2 ورق آلومینیوم کامپوزیت 4 میلیمتر
6412 kg/m2 با پروفیل آلومینیوم52 kg/m2 شیشه دو جداره 6/6 میلیمتر

2. کاهش هزینه‌های جانبی

با توجه به قيمت پايين ورقهاي آلومينيوم كامپوزيت در مقابل سنگهاي گرانيتي مرغوب ، شيشه هاي رنگي با كيفيت و … انتخاب اين ورقها يك تصميم به صرفه و كاملاً اقتصادي است .

بجز كاهش هزينه ها در خريد با كاهش هزينه ها در نصب نيز روبه رو هستيم ، چرا كه ورقهاي آلومينيومي اين قابليت را دارند كه به راحتي در كارگاه ساخته ، برش خورده ، خميده شود و به شكل مورد نظردرآيد و نصب گردد .بدين ترتيب هزينه هاي انتقال مصالح شكل گرفته از كارخانه به محل پروژه و هزينه هاي بالاي زيرسازي و نصب كاهش خواهد يافت .

نكته ديگر سرعت بالاي نصب ورقهاي آلومينيومي است . همچنين با توجه به پرت بالاي مصالح سنگي نما چه در حمل و نقل و چه در هنگام نصب ، اين ورقها از كمترين ميزان خسارت اقتصادي در اين مقوله برخوردار است .

3. روش‌های شکل‌دهی و فرم‌دهی آسان

ورقهاي آلومينيوم كامپوزيت با استفاده از ابزار هاي مخصوص بريده شده ، خم و نورد مي شود و به شكل هاي مورد نظر در مي آيد .

4.از بين رفتن محدوديت ها در استفاده از ايده های مختلف طراحی

ورقهاي آلومينيوم كامپوزيت به راحتي در اندازه هاي مورد نظر طراح و با رنگهاي متنوع و زيبا برش مي خورد و طرح مورد نظر را حاصل خواهد نمود .

5.دوام و عدم تغيير رنگ و حذف بازتاب نور خورشيد

رنگهاي متنوع و لايه محافظpvdf  (Poly Vinylidene Fluride  ) كه نوعي Fluoro Carbon است علاوه بر ايجاد زيباييهاي فراوان ، باعث حذف بازتاب نور خورشيد از روي ورق آلومينيوم مي شود .

Fluoro Carbon نوعي رزين است كه نهايي سازي سطح ورق با آن باعث مي شود خم كردن و فرم دهي ؛ شكست يا تركي در سطح رنگ ايجاد نكند .

6.مقاومت در برابر باران هاي اسيدي و اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد

رنگهاي داراي لايه محافظ pvdf مقاومت بالايي در برابر uv نور خورشيد دارند .همچنين باران هاي اسيدي نيز بر روي سطوح داراي محافظ  pvdf اثري ندارند .

هيچ يك از مصالح نما داراي چنين خواصي نيستند .بعنوان مثال گرانيت به سرعت در اثر بارانهاي اسيدي و اشعه uv  جلاء و سطح صيقلي خود را از دست مي دهد .سيمان سفيد به سرعت كثيف شده و رسوب باران در طول زمان بر روي شيشه باقي مي ماند .

7.بی نياز از شستشوی مداوم

يكي ديگر از ويژگيهاي ورق هاي آلومينيوم كامپوزيت در قياس با ديگر مصالح مصرفي در نماي سازه عدم جذب گرد و غبار است .

به خاطر وجود لايه pvdf ، گذر جريان هوا در ورق الكتريسيته ساكن ايجاد نخواهد كرد ، بدين شكل گرد و غبار معلق در هوا جذب سطح ورق نشده و سطح تميز مي ماند .

در صورت جذب شدن ميزان كمي گرد و غبار نيز اولين باران سطح آن را دوباره پاكسازي خواهد نمود .

8.زير سازی متنوع

براي زير سازي ورق هاي آلومينيوم كامپوزيت ميتوان از شبكه هاي  آهني يا آلومينيومي استفاده كرد .در هر دو سيستم زير سازي مي توان جزئيات جداگانه و شبكه بندي هاي متفاوتي براي روش نصب در نظر گرفت .

9.آب بندی ژوئن ها

يكي از مهمترين قسمت هاي اجراي نماي آلومينيوم كامپوزيت آب بندي ژوئنها در انتهاي كار مي باشد .در ابتداي آب بندي فضاي ژوئن ها با فوم هاي ميله اي اسفنجي پر شده و بعد از آن توسط چسبهاي آنتي باكتريال مخصوص اين كار پر مي شود ، كه عدم تغيير رنگ و تغيير شكل از مزاياي اين چسبها مي باشد .

اين روش باعث مي شود كه قطرات آب به هيچ عنوان وارد فضاي پشت ورقها نشود و همچنين به علت خاصيت الاستيكي آن باعث خنثي شدن انبساط و انقباض ورقها مي شود .

10.عايق صوتی و حرارتی

ذات مركب ورق هاي آلومينيوم كامپوزيت باعث مي شود سرعت حركت موج صوت در برخورد با لايه هاي مختلف (‌با چگالي و بافتهاي متفاوت )‌بارها تغيير كند .بدين شكل انرژي موج صوت تحليل رفته و عمق نفوذ آن كاهش مي يابد .همچنين ورقها با توجه به ظرفيت حرارتي سيستم تركيبي آن با هسته پلي اتيلن عايق حرارتي بسيار عالي مي باشد .

11.قابليت بازيافت مواد مستعمل

ورق هاي تركيبي آلومينيوم ( مانند تمامي محصولات مر تبط به آلومينيوم ) اين قابليت را داراست تا پس از سالها مصرف ذوب شده و بعد از زدودن آلاينده ها دوباره به چرخه توليد و مصرف بازگردد.

 • قابلیت تلفیق با انواع متریالهای نما
 • از دیگر مزایای ورق آلومینیوم کامپوزیت قابلیت تلفیق آن با سنگ ،شیشه،آجر وانواع متریالهای نما میباشد.
اجرای انواع نماهای تلفیقی

موارد كاربرد ورق آلومينيوم كامپوزيت :

نماي بيروني ساختمان ، جايگاه هاي پمپ بنزين ، نماي فرودگاه ، هتل ، بيمارستان ، مراكز اداري و نمايشگاهي ، تابلوهاي تبليغاتي، سكوهاي نمايش ، لوح هاي اطلاعاتي ، تابلو هاي فروشگاهها ، سقف كاذب ، نماي دكوراتيو پارتيشن ها و ديوارهاي داخلي اماكن عمومي و دكوراسيون داخلي منازل ، لابي و مناسب جهت بازسازي نماهاي قديمي .

نمای ساختمان
طراحی فروش واجرای انواع نمای ساختمانی

مراحل اجرای نمای کامپوزیت به شرح ذیل است  :

 • اندازه برداری از محل اجرای نمای کامپوزیت
 • طراحی نمای ظاهری نما توسط طراح و به وسیله نرم افزار های مهندسی مانند اتوکد و گرافیک مانند 3DMAX .
 • ارایه طرح اولیه به کارفرما و اطلاع از نظرات کارفرما برای اصلاح طرح نما با توجه به محدودیت های سازه ای ساختمان.
 • طراحی نهایی نمای ساختمان و آماده سازی نقشه هایی اجرایی نما که شامل نقشه زیرسازی، شاسی کشی و نقشه شیت بندی و مونتاژه پنل های آلومینیوم کامپوزیتی است.
 • ساخت و اجرای نقشه های زیرسازی نمای کامپوزیت توسط تکنسین های اجرایی.
 • مونتاژ و ساخت پنل های کامپوزیت به وسیله عملیات برش، شیار زنی و خم کاری توسط تکنسین های ورق کار نما کامپوزیت.
 • نصب پنل های ساخته شده بر روی زیرسازی نمای کامپوزیت بوسیله پیچ و یا پرچ.
 • آب بندی نما بوسیله نوار های آب بند و یا چسب های سیلکونی مخصوص.
 • کندن روکش پلاستیکی پنل های کامپوزیت و تکمیل مراحل نصب نمای کامپوزیت.
 • ارائه نقشه های SHOP DRAWING .